ANASAYFA HAKKIMIZDA HAYVANLARIMIZ KURALLARIMIZ BASKANDAN ILETISIM
HAKKIMIZDA

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DOĞAL HAYATI KORUMA DAİRE BAŞKANLIĞI

HAYVANAT BAHÇESİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

   Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilen “Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi” Hayvanat Bahçesi Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir.        

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Avrupa’da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır.

  İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınaklarının bulunmaktadır.

   İçinde yüzlerce türün bulunduğu kuş kafesi 400 m² alana sahip 30 m yüksekliğinde hayvanların yazın ve kışın içerisinde rahatlıkla uçabilecekleri şekilde dizayn edilmiştir.

  Tropik ortamda yaşayan kuşlar için kışın ısıtılan kapalı bölümler de mevcuttur. Kuş kafesinde 90 tür ve 950 adet hayvan bulunmaktadır.

  Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu akvaryum bölümü 1200 m² alana sahip ve 450 ton su kapasitelidir.3 adet deniz akvaryumu ve 18 adet tatlı su akvaryumu olmak üzere toplam 21 adet akvaryum bulunmaktadır. 82 tür ve 3250 adet balığımız mevcuttur.

  Çift tırnaklılar her cins kendileri için ayrılan 20–25–30 dönümlük alanlar içinde etrafı şok telleri ile muhafaza edilmektedirler.

  Maymun evi yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Toplamda 8 tür ve 35 adet maymun bulunmaktadır.

  Yırtıcı hayvanlar bölümünde yazlık ve kışlık bölümler bulunmakla beraber kışlık bölümler kaloriferle ısıtılmaktadır. Aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurtlar, bu bölümdedir.

  Zürafa, deve, zebra, kanguru, atlar, yak ve deve kuşları kışın kapalı alanda yazın ise doğal ortamına yakın yazlık alanda barınmaktadırlar. Sürüngen evinde bulunan yılanlar ve timsahlar kışın alttan ısıtmalı bölümlerde muhafaza edilmektedir.

   Hayvanat Bahçemizde Türkiye’nin ilk safari parkının açılışı 2015 yılı 23 Nisan’da yapılmıştır. Safari parkımız yaklaşık 200 Dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiş içerisinde, Kızıl geyikler, Alageyikler, Benekli Geyikler, Ceylanlar, Karacalar, Dağ Keçileri, Tiftik Keçileri, Kamerun Koyunları, Maymunlar, Haflinger ve Midilli Atları, Kangurular. Tibet Öküzleri, Mandalar, Develer, Kangurular, Lamalar, Deve Kuşları, Tavus Kuşları vb. birbiri ile bir arada yaşayabilen 25 farklı türde toplam 257 adet hayvan ile yaklaşık 50 farklı türde 500 adet kanatlı hayvan bulunmakta olup ayrıca hayvanların yaşamlarını ikame edecek yemlikleri, suluklar hayvanların serinlemesi için iki adet doğal gölet bulunmaktadır.

  Yapılan bu Safari Parkta Hayvanlar Doğal Ortamlarında Serbest olarak bulunurken insanlar gezi aracı içerisinde hayvanları yakından görme ve tanıma imkanını bire bir yaşamaktadırlar.

    Gaziantep Hayvanat Bahçesi İçerisine 2017 yılı 23 Nisanda 700 m2 lik alan inşa edilen Zooloji ve Doğa Müzesi ziyaretçilerin gösterisine açılmıştır. Müzemizde yurt içi ve yurt dışındaki hayvanat bahçelerinde fizyolojik ömürlerini tamamladıktan sonra tahnit edilen yaklaşık 50 Türde 120 kemikli hayvan ile 128 Türde 427 adet kanatlı bulundurmaktadır.

      Yine müzemizde kavanozlar içerisinde formhalide edilmiş değişik türlerde 80 adet sürüngen hayvan, 22 türde 78 adet deniz canlıları ile M.Ö.1700 Yıllarında yaşamış 7 adet dev Mammuthus ,Dimetrodon ,Machairodus ,Gorilla ,Rhinoceros ,T-rex Skull Kafa ,Dorudon İskeletleri  sergilenmektedir.

       Müzemizde bulunan 50 kişilik eğitim salonumuzda gelen öğrenci ve ziyaretçilerimize ilk önce bir eğitim verilip müzemizin tanıtımı yapılmaktadır.

   Bahçemizde tren turları ve düzenlenmekte olup ziyaretçilerimiz bu turlarla bahçenin tamamını gezme fırsatı bulmaktadırlar.

Gecen 15 yıl süre zarfında hayvanat bahçemiz sürekli portföyünü zirvede tutmuştur. Her gecen yıl birbirinden farklı türdeki hayvanlar için doğal yapılarına ve ekolojik yaşamlarına uygun barınaklar inşa edilip farklı türlerdeki tüm hayvanların, hayvanat bahçemize kazandırılması ile bahçemizi ziyaret eden kitle sayısında büyük bir artış sağlanmıştır.  

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi toplamda 325 tür ve 7.100 adet hayvanıyla sadece Gaziantep’e değil tüm bölgeye ve Türkiye’ye hizmet etmektedirler. Hayvanat Bahçemizi 2017 yılında yaklaşık 3.500.000 kişi ziyaretçi gezmiştir. Çocuklar Hayvanat Bahçemize büyük ilgi göstermektedir. Kitaplarındaki gördükleri hayvanların canlılarını burada birebir görmeleri ilgilerini çekmektedir. Ayrıca Hayvanat Bahçesinde çocuklar için çocuk oyun grupları dinlenme parkları bulunmaktadır.                                                                                                  

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alanına sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Türkiye ve Dünya Turizminin TUR listesinde girip, Başta Güney Doğu Anadolu Bölgesi illeri olmak üzere tüm Türkiye’den, Komşu ülkelerden ve Dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu gün Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci Dünyanın ise ilk dört hayvanat bahçesinden birisidir. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye | Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2014